30
6 2021
Znáte pojem finanční nevěra? Týká se vás nebo vašeho partnera?
Možná vás to překvapí, ale někteří z nás, když si koupí drahé oblečení nebo drahou věc jen pro sebe, to před svým partnerem zatají. Třeba tak, že věc schovají do skříně a vyndají až po pár dnech nebo týdnech. Pokud pak jejich partner řeší, zda se jedná o něco nového, řeknou mu, že už to mají delší dobu a že si toho prostě jen nevšiml dřív.
Podle některých průzkumů má prý podobnou taktiku až sedm procent žen. A pozor - jen dvě procenta mužů. Pravdou však je, že mužské „tajné“ nákupy bývají někdy výrazně dražší. Jenže golfové vybavení nebo novou motorku do skříně prostě jen tak neschováte.
Většinou však nezáleží na částce, ale na tom, zda by utajované nákupy váš partner považoval za jakousi finanční nevěru. Někdo totiž žárlivě střeží svoje i partnerovy finance, jiný to neřeší a někteří mají i z těchto důvodů oddělené účty. Prostě aby si každý mohl koupit, po čem jeho srdce touží a na co má peníze a nemusel to před tím druhým omlouvat nebo tajit.
Existuje vůbec finanční nevěra?
Vždycky záleží na tom, jaký mají partneři mezi sebou vztah a také nastavená pravidla a zda vzájemně znají například výši svého platu. Podle jednoho z posledních průzkumů o financích v partnerství to ale spíš vypadá, že si Češi finančně nevěrní nejsou.
Většina z nás prý doma mluví se svými partnery o financích naprosto otevřeně a dokonce netají ani svoje osobní nákupy. Osmdesát procent z nás netají před svým partnerem ani přesnou výši mzdy. U dalších pak jejich partner ví alespoň jeho přibližnou výši.
Přesto se najde zhruba pět procent těch, kteří vůbec se svým partnerem finance neřeší nebo se mu alespoň nesvěřují, jaká je výše jejich platu. To platí především u věkové kategorie 45 až 53 let. Mladší ročníky většinou svoji mzdu před protějšky netají a věková kategorie do 26 let nemá problém se sdílením výše svého platu téměř vůbec.
Osobní záležitost
Pro někoho jsou finance prostě osobní záležitostí, se kterou se nesvěřují ani svému partnerovi. Někteří jsou třeba jen opatrní nebo dokonce zklamaní v otázce peněz z minulých vztahů, případně i z toho současného. A jiní si raději schovávají finance bokem pro případ rozvodu. Prostě co člověk, to vlastní postoj k penězům.
Ohledně nákupů, a to především ve vyšší cenové relaci, se ale většina z nás doma radí. Typicky při nákupech spotřebičů do domácnosti, kol, aut a podobně. Někdy však při nákupech dražších věcí sám pro sebe před partnerem raději zatajíme plnou cenu. A dělá to tak údajně dokonce každý šestý muž a každá sedmá žena.
Autor
Pavel Svoboda
O své finance jsem se staral téměř od počátku, co jsem je začal vydělávat a své penzijní připojištění jsem měl již v 21 letech. Vždy jsem se o své peníze zajímal a staral a finanční produkty přibývali. S tím ale také přibývali i negativní zkušenosti s různými poradci, kteří si na mě vydělali více, jak já díky nim. A proto jsem se v roce 2008 rozhodl přijmout možnost o své peníze pečovat sám a to nakonec také rozhodlo o tom, že jsem ve financích začal podnikat.
Stejně tak jako pečuji o své peníze a pomáhám si plnit své sny a cíle, pomáhám lidem kolem sebe.
Pomáhám jim nejen se splněním jejich snů a cílů, ale také získat lepší přehled ve finanční džungli a zvýšit tak jejich schopnost přežít při změnách, které nás v budoucnu mohou potkat. Minulost nezměníme, ale na budoucnost se můžeme připravit.
Ve svém poradenství se zaměřuji především na tvorbu kvalitního finančního plánu a ochranu budoucnosti. Proto také podporuji projekt Bezpečná hypotéka a zaměřuji se nejen na finanční investice, ale i na fyzické investice, například nemovitosti, Zlato a Stříbro.
Současná ekonomická situace mě však nutí hledět ještě dál za hranice běžného poradenství. Měnové intervence ČNB, uvolněná měnová politika, nízké úrokové sazby, díky nímž si dnes lidé snadněji financují své sny, snadněji financují své bydlení, mají také svoji druhou stránku. Co se stane s lidmi a jejich úvěry, když nízké úrokové sazby během několika příštích let začnou růst? Jak budou vydělávat běžné finanční produkty, až se ekonomům a politikům podaří nastartovat vyšší inflaci, ke které se ekonomiku dnes snaží dohnat?
V rámci projektů „Ochrana proti měnové a dluhové krizi“ a „Bezpečná hypotéka“ se snažím nejen na tyto otázky lidem odpovědět a připravit jejich finance, aby si opravdu dokázali splnit své sny, aby jejich bydlení bylo opravdu jejich.
Na kvalitě služeb pro Vás mi hodně záleží a hlavním předpokladem kvalitní a dlouhodobé spolupráce je nezávislé poradenství a individuální přístup, oboustranná upřímnost a kvalita služeb, které svým klientům poskytuji. Nemohu slíbit nemožné, ale v jakékoliv Vaší životní situaci najdeme vhodné řešení k Vaší spokojenosti.
Pojďme společně hledat na všem to pozitivní, naučme Vaše peníze pracovat pro Vás, ať máte pohodlné a krásné domovy, šťastnou rodinu či klidné stáří.
V životním, majetkovém a finančním poradenství lidem radím v těchto oblastech:
Oblast financí – bankovní a spořicí účty, investice, zajištění zdraví, příjmu a majetku, pojištění majetku a podnikatelů, důchodové produkty, stavební spoření atd.
nemovitosti – nákup či prodej, financování (hypotéky, úvěry za stavebního spoření), investice do nemovitostí
komodity – zlato, stříbro (nákup a spořící plány) ve formě fyzického vlastnictví kovu
Praxe a vzdělání:
ve financích od roku 2008, zkoušky u ČNB v oblasti investování a pojištění, Zkouška na VŠFS na důchodovou reformu a investice, mnoho seminářů a kurzů na téma finanční inteligence, tvorba bohatství a úspěchu se zahraničními i českými lektory jako: Robert Kiyosaki, Michael Maloney , Vladimír Pikora , Lukáš Kovanda, Jaroslav Brychta, Markéta Šichtařová, Ronald Ižip, James Ridhards