10
2 2022
Vysoká míra inflace v roce 2022 a jak ji řešit?
Inflace, inflace, inflace. Také máte pocit, že na vás tohle slovo útočí ze všech stran? Prostě téma inflace se teď skloňuje ve všech pádech. Ministerstvo financí sice ve své lednové predikci odhaduje, že ekonomika v tomto roce bude ještě stále lehce růst (o 3,1 %), nicméně průměrná míra inflace se bude pohybovat kolem 8,5 %. A to je opravdu citelný rozdíl oproti už i tak vysoké hodnotě 3,8 % v loňském roce.
Zvýšení platu versus inflace
Na druhou stranu, míra nezaměstnanosti je nízká. Pro rok 2022 se očekává dokonce pokles z 2,8 % na 2,5 %. Takže pokud nejste ve svém zaměstnání spokojení, je ideální čas na změnu. Firmy intenzivně hledají nové pracovníky a některé z nich jsou dokonce připravené nabídnout i výrazně vyšší mzdy než v předchozích letech. Takový plat by vám pak pomohl pokrýt i zvýšené náklady způsobené vysokou mírou inflace.
Pokud vás ale vaše práce baví, tak jen kvůli inflaci asi nemá smysl měnit zaměstnání. Navíc třeba máte to štěstí, že vám zaměstnavatel automaticky plat od ledna zvýšil. Velká část firem, které navyšují platy svým pracovníkům pravidelně, přidala svým zaměstnancům kolem tří procent. Některé pak i procent pět. Nicméně aby životní úroveň zůstala zachovaná, byl by potřebný nárůst platu až do výše míry inflace.
Ale co dělat, pokud nehodláte měnit svoji práci a ani vám zaměstnavatel automaticky plat nezvýšil? Možná je nejlepší čas jeho zvýšení probrat se svým šéfem. V některých profesích je až osmiprocentní navýšení platu splnitelné a vy budete překvapení, že se stačilo jen ozvat.
Můžeme inflaci řešit úsporami a šetřením?
Je úplně normální, že růst a lepší období střídají poklesy a někdy i pády. Proto je v oblasti financí důležité mít správně nastavenou finanční rozvahu a vědět, kde a jak mi peníze proudí. Samozřejmě můžete také sáhnout do svých úspor anebo co nejvíc šetřit. Otázkou ale je, kde mít peníze uložené, aby se zhodnotily nebo alespoň neztrácely na svojí hodnotě tak jako na běžném účtu nebo doma pod polštářem.
Pokud se podíváme na to, co říkají současné výzkumy, tak téměř čtvrtina lidí uvádí, že si nevytvořili žádnou finanční rezervu pro horší období a nemají vůbec žádné úspory. Ti, co úspory mají, pak disponují nejčastěji buď rezervou ve výši tří měsíčních platů, anebo pak až rezervou ve výši ročního platu.
Hodně lidí také uvádí, že se snaží šetřit. Největší zátěží pro ně jsou v současnosti výdaje za bydlení, dále pak za jídlo a energie. Proto až 34 procent oslovených si v letošním roce odpustí dovolenou, někteří zase plánovanou koupi auta (až 22 procent). Zhruba 17 procent oslovených říká, že odloží pořízení nemovitosti nebo plánovanou rekonstrukci bydlení.
Šetřit se dá ale i na menších položkách, na vodě a energiích, jak jste si mohli přečíst v minulých článcích. Současně je však potřeba k šetření přidat i položku investic tak, abyste svoje peníze zhodnocovali, nejen šetřili a spořili. Potřebujete poradit, jak na to? Ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.
Autor
Pavel Svoboda
O své finance jsem se staral téměř od počátku, co jsem je začal vydělávat a své penzijní připojištění jsem měl již v 21 letech. Vždy jsem se o své peníze zajímal a staral a finanční produkty přibývali. S tím ale také přibývali i negativní zkušenosti s různými poradci, kteří si na mě vydělali více, jak já díky nim. A proto jsem se v roce 2008 rozhodl přijmout možnost o své peníze pečovat sám a to nakonec také rozhodlo o tom, že jsem ve financích začal podnikat.
Stejně tak jako pečuji o své peníze a pomáhám si plnit své sny a cíle, pomáhám lidem kolem sebe.
Pomáhám jim nejen se splněním jejich snů a cílů, ale také získat lepší přehled ve finanční džungli a zvýšit tak jejich schopnost přežít při změnách, které nás v budoucnu mohou potkat. Minulost nezměníme, ale na budoucnost se můžeme připravit.
Ve svém poradenství se zaměřuji především na tvorbu kvalitního finančního plánu a ochranu budoucnosti. Proto také podporuji projekt Bezpečná hypotéka a zaměřuji se nejen na finanční investice, ale i na fyzické investice, například nemovitosti, Zlato a Stříbro.
Současná ekonomická situace mě však nutí hledět ještě dál za hranice běžného poradenství. Měnové intervence ČNB, uvolněná měnová politika, nízké úrokové sazby, díky nímž si dnes lidé snadněji financují své sny, snadněji financují své bydlení, mají také svoji druhou stránku. Co se stane s lidmi a jejich úvěry, když nízké úrokové sazby během několika příštích let začnou růst? Jak budou vydělávat běžné finanční produkty, až se ekonomům a politikům podaří nastartovat vyšší inflaci, ke které se ekonomiku dnes snaží dohnat?
V rámci projektů „Ochrana proti měnové a dluhové krizi“ a „Bezpečná hypotéka“ se snažím nejen na tyto otázky lidem odpovědět a připravit jejich finance, aby si opravdu dokázali splnit své sny, aby jejich bydlení bylo opravdu jejich.
Na kvalitě služeb pro Vás mi hodně záleží a hlavním předpokladem kvalitní a dlouhodobé spolupráce je nezávislé poradenství a individuální přístup, oboustranná upřímnost a kvalita služeb, které svým klientům poskytuji. Nemohu slíbit nemožné, ale v jakékoliv Vaší životní situaci najdeme vhodné řešení k Vaší spokojenosti.
Pojďme společně hledat na všem to pozitivní, naučme Vaše peníze pracovat pro Vás, ať máte pohodlné a krásné domovy, šťastnou rodinu či klidné stáří.
V životním, majetkovém a finančním poradenství lidem radím v těchto oblastech:
Oblast financí – bankovní a spořicí účty, investice, zajištění zdraví, příjmu a majetku, pojištění majetku a podnikatelů, důchodové produkty, stavební spoření atd.
nemovitosti – nákup či prodej, financování (hypotéky, úvěry za stavebního spoření), investice do nemovitostí
komodity – zlato, stříbro (nákup a spořící plány) ve formě fyzického vlastnictví kovu
Praxe a vzdělání:
ve financích od roku 2008, zkoušky u ČNB v oblasti investování a pojištění, Zkouška na VŠFS na důchodovou reformu a investice, mnoho seminářů a kurzů na téma finanční inteligence, tvorba bohatství a úspěchu se zahraničními i českými lektory jako: Robert Kiyosaki, Michael Maloney , Vladimír Pikora , Lukáš Kovanda, Jaroslav Brychta, Markéta Šichtařová, Ronald Ižip, James Ridhards