13
1 2022
Revize životního pojištění vám ušetří starosti i peníze
Letošní rok bude v důsledku inflace a zvyšujících se cen pravděpodobně mnohem víc finančně náročný než roky předtím. Proto se pojďte podívat, kde a jak můžete ušetřit. Možností je mnoho. O tom, jak ušetřit na vodě a energiích, už jsme si tu psali, další možností je správné hospodaření s penězi. K tomu patří také správně nastavené pojistky a smlouvy.
Každou pojistnou smlouvu je potřeba jednou za čas zrevidovat. O podpojištění majetku a nemovitostí tu už několikrát byla řeč. Víte ale, že můžete být „podpojištěni“ i v případě životní pojistky? Pokud totiž pojistíte své zdraví na nízké částky, v případě závažných úrazů a nemocí by vám vyplacené peníze nemusely stačit.
Přitom každý druhý zná někoho, kdo má po úraze nebo těžké nemoci trvalé následky, které mu brání vykonávat jeho povolání nebo předchozí činnosti. Naštěstí je přibližně polovina z nás na trvalé zdravotní následky pojištěná. Nicméně z té druhé „nepojištěné“ poloviny populace více než 40 procent osob předpokládá, že by v případě trvalých následků po vážném úrazu zvládli vše zajistit ze svých úspor. Jenže úspory v některých závažných situacích dlouhodobě opravdu nestačí.
Zvažte, co je pro vás výhodné
Pokud chodíte jen na pravidelné procházky, případně si občas vyjedete na kole, není rozhodně nutné utrácet za pojištění rizikových sportovních aktivit. I když běžná úrazová pojistka se vyplatí téměř vždy. Pomáhá krýt následky běžnějších zranění, jako je třeba vyvrknutý kotník nebo zlomený malíček.
Když si třeba vymknete zrovna ten kotník a dostanete v rámci úrazového pojištění nějakou tu tisícovku jako pojistné krytí, je to příjemná finanční náplast na bolístku. Ale pokud vás úraz nebo nemoc dlouhodobě připraví o možnost pracovat a vydělávat peníze pro sebe a svou rodinu, najednou už plnění ze životní pojistky není jen náplastí. Pokud nejste pojištěni na trvalé zdravotní následky a přijdete dlouhodobě o příjem, může být další průšvih na cestě. A tentokrát ne zdravotní.
Proto je ze všech složek životní pojistky to nejdůležitější, mít vhodně nastavené částky pojistného krytí pro případy vážného zranění s trvalými následky, dlouhodobé vážné nemoci a případné invalidity.
Co je nutné zkontrolovat?
Před aktualizací staré nebo před uzavřením úplně nové pojistné smlouvy si pečlivě přečtěte sjednávané podmínky. A také případné výluky neboli situace, za kterých vám nemusí být vyplaceno pojistné plnění. Také se vždy, pokud něčemu nerozumíte, ptejte a zjišťujte si více informací.
Jednou za čas si navíc nechte svoji smlouvu k životnímu pojištění zkontrolovat a případně ji upravte. Vhodným časem jsou přibližně tři roky, když se vám narodí dítě, případně se jinak změní rodinné skutečnosti.
Je to právě teď tři roky, co jste naposledy řešili svoje životní pojištění? Nebo i déle? Potřebujete upravit nebo si sjednat životní pojistku? Ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.
Autor
Pavel Svoboda
O své finance jsem se staral téměř od počátku, co jsem je začal vydělávat a své penzijní připojištění jsem měl již v 21 letech. Vždy jsem se o své peníze zajímal a staral a finanční produkty přibývali. S tím ale také přibývali i negativní zkušenosti s různými poradci, kteří si na mě vydělali více, jak já díky nim. A proto jsem se v roce 2008 rozhodl přijmout možnost o své peníze pečovat sám a to nakonec také rozhodlo o tom, že jsem ve financích začal podnikat.
Stejně tak jako pečuji o své peníze a pomáhám si plnit své sny a cíle, pomáhám lidem kolem sebe.
Pomáhám jim nejen se splněním jejich snů a cílů, ale také získat lepší přehled ve finanční džungli a zvýšit tak jejich schopnost přežít při změnách, které nás v budoucnu mohou potkat. Minulost nezměníme, ale na budoucnost se můžeme připravit.
Ve svém poradenství se zaměřuji především na tvorbu kvalitního finančního plánu a ochranu budoucnosti. Proto také podporuji projekt Bezpečná hypotéka a zaměřuji se nejen na finanční investice, ale i na fyzické investice, například nemovitosti, Zlato a Stříbro.
Současná ekonomická situace mě však nutí hledět ještě dál za hranice běžného poradenství. Měnové intervence ČNB, uvolněná měnová politika, nízké úrokové sazby, díky nímž si dnes lidé snadněji financují své sny, snadněji financují své bydlení, mají také svoji druhou stránku. Co se stane s lidmi a jejich úvěry, když nízké úrokové sazby během několika příštích let začnou růst? Jak budou vydělávat běžné finanční produkty, až se ekonomům a politikům podaří nastartovat vyšší inflaci, ke které se ekonomiku dnes snaží dohnat?
V rámci projektů „Ochrana proti měnové a dluhové krizi“ a „Bezpečná hypotéka“ se snažím nejen na tyto otázky lidem odpovědět a připravit jejich finance, aby si opravdu dokázali splnit své sny, aby jejich bydlení bylo opravdu jejich.
Na kvalitě služeb pro Vás mi hodně záleží a hlavním předpokladem kvalitní a dlouhodobé spolupráce je nezávislé poradenství a individuální přístup, oboustranná upřímnost a kvalita služeb, které svým klientům poskytuji. Nemohu slíbit nemožné, ale v jakékoliv Vaší životní situaci najdeme vhodné řešení k Vaší spokojenosti.
Pojďme společně hledat na všem to pozitivní, naučme Vaše peníze pracovat pro Vás, ať máte pohodlné a krásné domovy, šťastnou rodinu či klidné stáří.
V životním, majetkovém a finančním poradenství lidem radím v těchto oblastech:
Oblast financí – bankovní a spořicí účty, investice, zajištění zdraví, příjmu a majetku, pojištění majetku a podnikatelů, důchodové produkty, stavební spoření atd.
nemovitosti – nákup či prodej, financování (hypotéky, úvěry za stavebního spoření), investice do nemovitostí
komodity – zlato, stříbro (nákup a spořící plány) ve formě fyzického vlastnictví kovu
Praxe a vzdělání:
ve financích od roku 2008, zkoušky u ČNB v oblasti investování a pojištění, Zkouška na VŠFS na důchodovou reformu a investice, mnoho seminářů a kurzů na téma finanční inteligence, tvorba bohatství a úspěchu se zahraničními i českými lektory jako: Robert Kiyosaki, Michael Maloney , Vladimír Pikora , Lukáš Kovanda, Jaroslav Brychta, Markéta Šichtařová, Ronald Ižip, James Ridhards