25
1 2022
Daně, daně, daně aneb změny v roce 2022
Nejvýznamnějšími změnami v oblasti daní je zvýšení daňové slevy na poplatníka a faktické zrušení maximálního limitu pro výplatu měsíčního daňového bonusu. Změny se dotknou také podnikatelů, kteří využívají paušální daň. Zvýšení minimální mzdy zase ovlivní minimální zálohy na zdravotní pojištění i takzvané „školkovné“.
„Školkovné“ je vlastně sleva za umístění dítěte do předškolního zařízení. „Školkovné“ sice odpovídá výši výdajů vynaložených poplatníkem za umístění vyživovaného dítěte, jeho maximální částku však určuje výše minimální mzdy. Ta pro rok 2022 vzroste o tisíc korun, to znamená na částku 16 200 Kč.
Vyšší sleva na poplatníka a zrušení stropu u měsíčního bonusu
Základní sleva na dani na poplatníka stoupne z 27 840 Kč za rok 2021 na 30 840 Kč pro letošní rok. Díky této nižší daňové povinnosti se lidem mírně zvýší čistý příjem. Na daních oproti roku 2021 ušetří měsíčně 250 korun.
Pro rok 2022 se také ruší strop u měsíčního daňového bonusu, což je rozdíl mezi vypočtenou daní z příjmu a slevou na děti. Vyplácí ho finanční úřad v případě vyměření záporné daňové povinnosti. Tento bonus může daňový poplatník uplatnit ve chvíli, kdy jeho měsíční příjem činí alespoň polovinu minimální mzdy, tedy 8 100 Kč.
V roce 2021 byla maximální částka měsíčního daňového bonusu 5 025 Kč za měsíc. Zároveň však už platilo zrušení celkové roční výše tohoto bonusu (maximálně 60 300 Kč za rok). Dochází tak k narovnání vzniklého nesouladu.
Minimální zálohy na pojištění a paušální daň
Nová výše minimální zálohy na zdravotní pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na hlavní výdělečnou činnost od ledna 2022 činí 2 627 Kč. Pozor, novou částku je nutno odvést již za leden 2022, a to nejpozději do 8. února. OSVČ, které podnikají na vedlejší výdělečnou činnost, i nadále platí zálohy vypočtené podle posledního podání přehledu o příjmech a výdajích.
Ovšem nově stanovenou minimální zálohu na sociální pojištění pro OSVČ (pro hlavní výdělečnou činnost) ve výši 2 841 Kč je nutné začít platit, na rozdíl od minimální zálohy na zdravotní pojištění, až od měsíce následujícího po podání přehledu o příjmech a výdajích. Minimální záloha pro OSVČ s vedlejší činností je stanovena na částku 1 137 Kč (dosud 1 036 Kč).
Paušální daň menších podnikatelů, kteří se pro ni rozhodli nebo podali žádost o vstup do tohoto režimu do 10. ledna 2022, činí pro letošní rok 5 994 Kč. V této částce je zahrnuta daň z příjmu 100 Kč i záloha na zdravotní pojistné ve výši 2 627 Kč a minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent ve výši 3 267 Kč.
Zvýšení slevy u více dětí
V roce 2021 stouplo daňové zvýhodnění na vyživované děti. To se dá uplatnit v daňovém přiznání za loňský rok nebo v ročním zúčtování daně. Roční částka daňového zvýhodnění na druhé dítě stoupla téměř o tři tisíce korun na 22 320 Kč a na každé další dítě o 3 636 korun na 27 840 Kč ročně. Sleva na první dítě zůstala stejná, 15 204 Kč. Měsíčně se zvýšené částky uplatní při výpočtu záloh na daň až od ledna letošního roku.
Autor
Pavel Svoboda
O své finance jsem se staral téměř od počátku, co jsem je začal vydělávat a své penzijní připojištění jsem měl již v 21 letech. Vždy jsem se o své peníze zajímal a staral a finanční produkty přibývali. S tím ale také přibývali i negativní zkušenosti s různými poradci, kteří si na mě vydělali více, jak já díky nim. A proto jsem se v roce 2008 rozhodl přijmout možnost o své peníze pečovat sám a to nakonec také rozhodlo o tom, že jsem ve financích začal podnikat.
Stejně tak jako pečuji o své peníze a pomáhám si plnit své sny a cíle, pomáhám lidem kolem sebe.
Pomáhám jim nejen se splněním jejich snů a cílů, ale také získat lepší přehled ve finanční džungli a zvýšit tak jejich schopnost přežít při změnách, které nás v budoucnu mohou potkat. Minulost nezměníme, ale na budoucnost se můžeme připravit.
Ve svém poradenství se zaměřuji především na tvorbu kvalitního finančního plánu a ochranu budoucnosti. Proto také podporuji projekt Bezpečná hypotéka a zaměřuji se nejen na finanční investice, ale i na fyzické investice, například nemovitosti, Zlato a Stříbro.
Současná ekonomická situace mě však nutí hledět ještě dál za hranice běžného poradenství. Měnové intervence ČNB, uvolněná měnová politika, nízké úrokové sazby, díky nímž si dnes lidé snadněji financují své sny, snadněji financují své bydlení, mají také svoji druhou stránku. Co se stane s lidmi a jejich úvěry, když nízké úrokové sazby během několika příštích let začnou růst? Jak budou vydělávat běžné finanční produkty, až se ekonomům a politikům podaří nastartovat vyšší inflaci, ke které se ekonomiku dnes snaží dohnat?
V rámci projektů „Ochrana proti měnové a dluhové krizi“ a „Bezpečná hypotéka“ se snažím nejen na tyto otázky lidem odpovědět a připravit jejich finance, aby si opravdu dokázali splnit své sny, aby jejich bydlení bylo opravdu jejich.
Na kvalitě služeb pro Vás mi hodně záleží a hlavním předpokladem kvalitní a dlouhodobé spolupráce je nezávislé poradenství a individuální přístup, oboustranná upřímnost a kvalita služeb, které svým klientům poskytuji. Nemohu slíbit nemožné, ale v jakékoliv Vaší životní situaci najdeme vhodné řešení k Vaší spokojenosti.
Pojďme společně hledat na všem to pozitivní, naučme Vaše peníze pracovat pro Vás, ať máte pohodlné a krásné domovy, šťastnou rodinu či klidné stáří.
V životním, majetkovém a finančním poradenství lidem radím v těchto oblastech:
Oblast financí – bankovní a spořicí účty, investice, zajištění zdraví, příjmu a majetku, pojištění majetku a podnikatelů, důchodové produkty, stavební spoření atd.
nemovitosti – nákup či prodej, financování (hypotéky, úvěry za stavebního spoření), investice do nemovitostí
komodity – zlato, stříbro (nákup a spořící plány) ve formě fyzického vlastnictví kovu
Praxe a vzdělání:
ve financích od roku 2008, zkoušky u ČNB v oblasti investování a pojištění, Zkouška na VŠFS na důchodovou reformu a investice, mnoho seminářů a kurzů na téma finanční inteligence, tvorba bohatství a úspěchu se zahraničními i českými lektory jako: Robert Kiyosaki, Michael Maloney , Vladimír Pikora , Lukáš Kovanda, Jaroslav Brychta, Markéta Šichtařová, Ronald Ižip, James Ridhards